دکتر یدالله احراری | پزشک طب سنتی و هومیوپاتی در مشهد 05136212557
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. خواص آمله
خواص آمله

خواص آمله

خواص آمله

آمله یا آملا میوه ای ریز و شباهتی از ترکیب آلو و انگور دارد که در جنگلهای هندوستان و نیز در نواحی سیستان و بلوچستان ایران می‌روید. پودر، میوه و روغن آمله یا آملا که به انگور هندی نیز مشهور است یکی از مهمترین مواد در طب آیورودا – طب سنتی ۳۰۰۰ ساله هند – است. این گیاه که هم به شکل میوه های خوراکی، هم پودر و هم روغن و هم آب میوه استفاده می شود فواید اعجاب انگیزی برای سلامتی دارد. و در کنار تمام فوایدش برخی مضرات را نیز دارد. در ادامه ۳۰ خاصیت پودر خشک، میوه و روغن آمله یا آملا برای سلامتی به علاوه عوارض جانبی آمده است.

آمله یا آملا چیست؟

گیاهان زیادی به نام انگورفرنگی هندی در دنیا وجود دارند اما آملا از نظر گیاه‌شناسی با همه آن‌ها متفاوت است.

نام این میوه، آملا، از کلمه سانسکریت آمالیکا می‌آید. این میوه تلخ بر روی یک درخت محکم که طول آن به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد، یافت می‌شود. این میوه سبز که اندازه‌اش به اندازه یک توپ پینگ پنگ است، دومین منبع ویتامین C در دنیا محسوب می‌شود. با این‌که می‌توان این میوه را به صورت تازه مصرف کرد اما رایج‌ترین روش مصرف آن به شکل پودر است.

میزان مصرف آمله در روز چقدر است؟

اگر میوه خام باشد فقط می‌توانید یک مشت از آن را بخورید. تهیه آملای تازه در بسیاری از نقاط دنیا عملا غیر ممکن است. می‌توانید پودر خشک  – فریزری آن را تهیه کنید که از نوع سنتی آن ( غیر خشک  – فریزری) که سال‌ها مورد استفاده بود، بهتر است. فریز و خشک کردن پودر این میوه، بهترین راه برای حفظ ویتامین C و آنتی اکسیدان موجود در آن است.

مقدار مصرف پودر آملا در روز ۱ قاشق چایخوری است. اگر به مصرف منظم آن عادت دارید شاید بتوانید مقدار بیشتری مصرف کنید اما استفاده مقادیر بالاتر ممکن است عواقبی در پی داشته باشد…. آملا می‌تواند مانند یک عامل مدر عمل کند. این تقریبا تنها عارضه این میوه است و به همین دلیل است که از نظر سنتی نیز مصرف آن در مقادیر کم – یک قاشق غذاخوری یا کمتر در روز- توصیه می‌شود.

مطلب زیر فهرستی از ۳۰ خاصیت این میوه است که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند:

– اعداد ۱ تا ۲۱ مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی هستند

– اعداد ۲۲ تا ۳۰ مطالعات انسانی هستند.

لازم به ذکر است که هر چیزی به دلیل این‌که مورد تحقیق قرار گرفته است، یک خاصیت اثبات شده نیست. مطلب زیر فقط یک تحقیق مقدماتی است. خواص بالقوه برای سلامتی در حد نظری باقی می‌مانند و شما باید تمام خواص زیر را اثبات نشده بدانید. قبل از تغییر رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید. این گفته‌ها توسط سازمان غذا و  دارو تایید نشده‌اند و این مطلب قصد تشخیص، درمان یا پیشگیری از هیچ گونه بیماری را ندارد.

خواص پودر خشم و میوه آمله یا املا

۱. آنتی اکسیدان بالا

بهترین راه برای محاسبه فعالیت آنتی اکسیدانی تست ORAC (ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن) است. مقایسه ۱۰۰ گرم آملا با دیگر ابرغذاها به شکل زیر است:

بلوبری تازه: ۴۶۶۹
پودر اسپیرولینا: ۵۹۷۰
پودر ماکا: ۶۱۰۰
بلوبری وحشی تازه: ۹۶۲۱
تمشک سیاه تازه: ۱۹۲۲
پودر آکای: ۱۰۲۷۰۰
پودر آمله: ۲۶۱۵۰۰

میزان آنتی اکسیدان موجود در آملا ۵۵ برابر بلوبری و ۱.۵ برابر آکای است! تنها میوه‌ای که بالاتر از آن قرار می‌گیرد، دانه قهوه چری است اما شما در اندازه‌گیری‌ها، دانه داخلی را حساب نمی‌کنید.

با دانستن این توانایی، شاید خوردن مقدار کمی آمله در روز خیلی هم بد نباشد!

۲. ویتامین C بیشتر از پرتقال

اگر فکر می‌کنید آب پرتقال ویتامین C بالایی دارد، دوباره فکر کنید.

برای استارترها تمام آب پرتقال‌های برای فروش در ایالات متحده پاستوریزه می‌شوند. مگر این‌که نوع گران قیمت و کمپرس سرد آن را تهیه کنید که بعد از پاستوریزه شدن، اسید اسکوربیک به آن اضافه می‌کنند. ۸۰٪ اسید اسکوربیک در چین تولید می‌شود.

آملا در مقایسه با پرتقال، ۳۰-۲۰ برابر ویتامین C دارد. پودر خشک آن نیز یک منبع سرشار از ویتامین C محسوب می‌شود.

۳. فیبر بالا

۱۰۰ گرم میوه تازه، ۴۰۳ گرم فیبر  دارد که تقریبا ۲۰٪ نیاز روزانه شما است. آن را با بلوبری و سیب مقایسه کنید که ۱۵٪ کمتر هستند.

۴. محافظت از کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

دانشگاهی در تایوان، موش‌هایی که رژیم غذایی چرب داشتند را – برای همانندی با NAFLD –  مورد آزمایش قرار داد. زمانی که موش‌ها این میوه را دریافت کردند، تاثیر محافظتی این میوه بر کبد مشاهده شد.

۵. درمان آسیب کبدی ناشی از الکل

یک مطالعه دیگر نیز در هندوستان بر موش‌ها  انجام شد تا ببینند آیا فلاونوئیدها، تانن‌ها و فنول‌های موجود در آمله می‌توانند به موش‌هایی که الکل (به شمل اتانول) دریافت کردند کمک کنند یا نه. بعد از یک ماه آزمایش، بافت کبد موش‌هایی که دوز بالایی از این میوه دریافت کرده بودند، سالم‌تر بود.

تصیر سمت چپ کبدی است که فقط الکل دریافت کرده است. تصویر سمت راست، آملا – ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هر کلیوگرم وزن بدن – دریافت کرده است.

نتایج این تحقیق نشان داد که WEPE ( عصاره میوه بر مبنای آب) می‌تواند وزن بدن، چربی صفاقیو چربی epididymal را کاهش دهد، فعالیت‌های آنزیم آنتی اکسیدانی را افزایش دهد  و کبد چرب را از طریق بالا بردن آدیپونکتین در آدیپوسیت‌ها و PPAR-a و پایین آوردن SREBP-1c در کبد موش‌هایی که رژیم غذایی چرب داشتند، بهبود بخشد.

۶. درمان سمی شدن کبد به دلیل آهن بیش از حد

چون آهن در کبد ذخیره می‌شود، مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند باعث آسیب اکسیداتیو به این عضو شود. موش آزمایشگاهی نژاد سوئیس آلبینو را به صورت آزمایشگاهی به اوردوز آهن دچار کردند. زمانی که عصاره آمله را به این موش‌ها دادند، کاهش قابل توجهی در آهن، سرم فریتین، سطح سرم آنزیم و در نتیجه کاهش آسیب اکسیداتیو در کبد مشاهده شد.

۷.درمان آسیب کبدی ناشی از قند

دیابت تنها مشکل نگران کننده نیست. فروکتوز زیاد به کبد چرب و بیماری قلبی عروقی، به ویژه در زنان مسن، نیز مرتبط است. موش‌ها –برای شبیه‌سازی دوران یائسگی – طی یک درمان ۱۸ هفته‌ای قرار گرفتند. به برخی از آن‌ها غذاهای معمول و به برخی دیگر غذاهای حاوی فروکتوز بالا داده شد. در گروه دوم، زمانی که به صورت روزانه آملا دریافت کردند، تغییرات مفیدی در پروتئین‌های کبدی مشاهده شد.

۸. درمان مسمومیت آرسنیک

فلز سنگین آرسنیک در اندام‌های حیاتی شما مانند طحال، کبد و کلیه جمع می‌شود. در یک مطالعه که بر روی موش‌های نر انجام شد، به برخی از موش‌ها به صورت روزانه آب حاوی آرسنیک و به گروه دیگر همین آب به علاوه عصاره آملا داده شد.

تفاوتی در میزان آرسنیکی که در بدن آن‌ها جمع شده بود وجود نداشت اما اندازه اندام‌های آن‌هایی که عصاره آمله دریافت کردند به گروه کنترل شبیه‌تر بود. در آن‌هایی که آمله دریافت نکردند، بزرگ شدن کلیه‌ها، طحال و کبد مشاهده شد.

۹. درمان مسمومیت کادمیم

در یک مطالعه مشابه که یک دوز سمی از کادمیمبه موش‌ها داده شد، برخی از آن‌ها آب آملا دریافت کردند و برخی دیگر نه. پس از ۸ روز، کاهش قابل توجه مرگ و میر و مشخصات بهتر بافتی در آسیب بیضه،کبد و کلیه مشاهده شد.

۱۰.  کاهش آسیب کلیه ناشی از کنتراست

در یک مطالعه انجام شده بر موش‌ها که شامل آسیب شدید کلیه ناشی از کنتراست بود، محققان دریافتند که مصرف روزانه یک دوز از عصاره آمله معادل ۲۵۰ یا ۵۰۰میلی‌گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن، تاثیری محافظتی بر کلیه‌ها دارد.

«عملکرد کلیه را به شکلی قابل توجه حفظ کرده و شدت آسیب‌های بیماری‌زا را کاهش داد.»

۱۱. کاهش اختلال در عملکرد کلیه مربوط به  افزایش سن

بیماری کلیوی، بخشی از فرآیند پیری است. توانایی کلیه در تصفیه خون و سموم با افزایش سن کاهش می‌یابد. دانشمندان در ژاپن قصد داشتند تاثیر عصاره این میوه بر استرس اکسیداتیو ناشی از این مشکل را بررسی کنند. آن‌ها با استفاده از موش‌های جوان و پیری که ۱۰ یا ۴۰ میلی‌گرم/کیلوگرم وزن بدن عصاره آمل دریافت کردند، تاثیرات مثبت زیر را در موش‌های پیرتر دیدند:

– سطح پایین‌تر کراتینین

-نیتروژن اوره پایین‌تر

– فشار خون سیستولیک پایین‌تر

عوامل دیگر مانند COX-2 و سنتز نیتریک اکسید نیز بهبود یافتند. به همین دلیل آن‌ها به این نظر رسیدند که :

« این نتایج نشان می‌دهد که آملا یک آنتی اکسیدان بسیار مفید برای جلوگیری از بیماری کلیوی ناشی از افزایش سن است».

۱۲. نوتروپیک (داروهای افزایش هوش و حافظه)

موش‌ها پس از درمان ۱۲ روزه با  عصاره آمله رسیده و نارس، برای بررسی عملکرد بازشناختی، آنزیم‌های آنتی اکسیدانی در مغز مانند سوپراکسید دیسموتاز (SOD) و دیگر عوامل مورد مطالعه قرار گرفتند. آن‌هایی که میوه دریافت کردند – به ویژه در بالاترین دوز روزانه ۲۰۰ میلی‌گرم/کیلوگرم وزن بدن –  حافظه بهتری داشتند.

«  این میوه، منبعی عالی از تقویت کننده توانایی بازشناختی دارد که می‌تواند در درمان آلزایمر و دیگر بیماری‌های تخریب کننده عصبی به کار رود».

۱۳. کاهش نشانه‌های بیماری آلزایمر

هیچ کس دلیل آلزایمر را نمی‌داند اما یک مسئله که با آن در ارتباط است، افزایش پلاک‌های آمیلوئیدمغز است.  اما این‌که افزایش این ماده دلیل این بیماری است یا یک عارضه جانبی هنوز ناشناخته است.

در یک مطالعه انجام شده بر موش‌ها، برای از دست دادن حافظه و افزایش آمیلوئید، از تزریق کلرید آلومینیم (AICI3) استفاده شد. گفته می‌شد که این کار باعث اختلالات مغزی شبیه به آلزایمر می‌شود. در موش‌هایی که میوه را دریافت کردند، بی‌اثر شدن اختلالات بازشناختی، اختلالات بیوشیمیایی و آپوپتوز توسط درمان AlCl3 به وجود آمد.

۱۴. توقف ریزش مو

آنزیم ردوکتاز-۵، تستوسترون را به دی‌هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می‌کند. گفته می‌شود که این ماده در الگوی طاسی مردانه نقش دارد. مردانی که دچار ریزش مو هستند سطح بالاتری از DHT در پوست خود دارند.

سرکوب آنزیم ردوکتاز-۵ ، نحوه عملکرد پروپشيا است. این مکانیزم، دلیل پرفروش بودن دائمی این دارو است.

در یک مطالعه در تایلند، دانشمندان تعدادی گیاه، میوه و سبزیجات که در طب سنتی آن منطقه به کار می‌رفتند را مطالعه کردند. در این مطالعه که بر موش‌ها انجام شد مشخص شد که آمله یکی از بازدارنده‌های ردوکتاز-5a بود. فقط گل‌رنگ در رشد موهای آن‌ها که توسط DHT متوقف شده بود، تاثیر بیشتری داشت.

۱۵. کاهش ضایعات ریوی مستعد سرطان

در یک آزمایش که از یک عامل سرطان‌زای شناخته شده استفاده کرده بود، بنزوپیرین به موش‌ها داده شد تا باعث رشد گره‌ در ریه آن‌ها شود. تعداد این گره‌ها در آن‌هایی که آملا دریافت کردند،  به میزان قابل توجهی کاهش یافت و نشان‌های ضدالتهابی متعددی نیز از این مسئله سود بردند.

۱۶. جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطان تخمدان

در دانشکده OB/GYN دانشگاه میسوری کانزاس سیتی، موش‌ها با تومورهای تخمدانی پیوندی مورد مطالعه قرار گرفتند. آن‌ها سلول‌های سرطانی انسانی بودند که می‌توانستند در بدن موش‌هایی که اصلاح ژنتیکی شده بودند رشد کنند (بنابراین بدن موش‌ها آن‌ها را پس نمی‌زد). عصاره آملا تاثیر ضد تکثیری بر رشد تومور داشت. یک نشانه خوب دیگر، افزایش ژن‌های آنژیوژنیک بود.

۱۷. از بین بردن سلول‌های سرطان کبد

محققان در چین با استفاده از یک رشته سلول‌های کشت شده سرطان کبد انسانی ( سلول‌های BEL-7404) می‌خواستند تاثیر گالیک اسید گرفته شده از برگ‌های آمله را بر رشد این سلول‌ها بررسی کنند. نتایج حاکی از افزایش میزان آپوپتوز در این سلول‌ها بود. آپوپتوز مرگ طبیعی سلول‌های سرطانی است که اگر در انسان‌ها اتفاق بیفتد بسیار خوب است.

۱۸. کاهش تهاجم سلول‌های سرطان سینه

در یک مطالعه آزمایشگاهی با استفاده از رشته سلول MDA-MB-231 ، مشاهده شد که غلظت نسبتا پایین عصاره میوه (۲۵ و ۵۰ میکروگرم/میلی‌گرم) تهاجم سلول‌های سرطان سینه را کاهش داد.

۱۹. جلوگیری از رشد سلول‌های روده بزرگ

همان مطالعه قبلی بر رشته سلول‌های سرطان روده بزرگ انسان (SW620) نیز انجام شد که با دوز ۱۰۰-۵۰ میکروگرم/میلی‌گرم، به طرز قابل توجهی از رشد سلول‌ها جلوگیری کرد.

۲۰. جلوگیری از جهش ژنتیکی

این مطالعه به جای آزمایش سلول‌های سرطانی روده، سلول‌های طبیعی اپی‌تلیال روده بزرگ انسان را مورد مطالعه قرار داد. آن ها می‌خواستند ببینند آیا این میوه در آسیب‌های ژنتیکی مانند ناهمتراز بودن کروموزوم تاثیر دارد یا نه. سلول‌هایی که با استفاده از میوه درمان شده بودند در مقایسه با سلول‌های گروه کنترل (درمان نشده)، با کاهش تعداد نشان‌گرهای زیستی ناهنجاری میتوزی و دیگر علائم آسیب DNA مواجه شدند.

۲۱. فعالیت ضد ویروسی

در مطالعات آزمایشگاهی، عصاره میوه، تاثیر ضد ویروسی بر هپاتیت B، آنفولانزا A، تبخال و دیگر ویروس‌ها  را از خود نشان داد. این تاثیرات بر روی حیوانات یا انسان‌ها آزمایش نشدند. دانشمندان معتقدند که ترکیبات مسئول در این فعالیت ضد ویروسی آشکار، pentagalloylglucose و گلیکوزیدهای norbisabolane sesquiterpenoid هستند.

۲۲. درمان پیسی

در دانشگاه فلورانس ایتالیا، دانشکده درماتولوژی، ۱۳۰ فرد مبتلا به پیسی را مورد مطالعه قرار داد.

– ۶۵نفر روزانه یک بار کپسول خوراکی آمله (۱۰۰ میلی‌گرم)، ویتامین E (۱۰میلی‌گرم) و کارتنوئید دریافت کردند.

– ۶۵نفر دارونما دریافت کردند.

– هر دو گروه این را به مدت ۶ ماه دریافت کردند.

افرادی که مکمل آملا با آنتی اکسیدان‌های دیگر دریافت کردند، شاهد بهبودی در پوست خود بودند. تعداد قابل توجهی از آن‌ها، در مقایسه با گروه درمان نشده،  نقاطی از رنگدانه‌دار شدن و علائم التهابی کمتر را مشاهده کردند. آن‌ها دریافتند که درمان‌های موجود برای پیسی در صورت افزودن این آنتی اکسیدان‌ها،  تاثیر بهتری خواهند داشت.

۲۳. دفع شپش

کودکان تایلندی مبتلا به شپش در این مطالعه شرکت کردند. برخی از آن‌ها مراقبت استاندارد (شامپوی کارباریل) و برخی دیگر شامپوی حاوی گیاه دریافت کردند. شامپوی آمله در کشتن شپش موثرتر بود ( با میزان کشتن شپش ۹۷-۹۴.۶۷- ۶۸٪ بعد از اولین درمان). چون هیچ گونه عوارض جانبی مشاهده نشد، آن‌ها چنین بیان کردند که آمله یک جایگزین بی‌خطر بوده و به تحقیقات بیشتری بر روی آن نیاز است.

۲۴. ضد پیری DNA

Amalaki rasayana یک داروی سنتی در آیورودا و به شکل مربای آمله است. مطالعات حیوانی زیادی در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهد این ماده می‌تواند به کاهش آسیب DNA که در فرآیند پیری اتفاق می‌افتد کمک کند.

اخیرا یک مطالعه انسانی به چاپ رسیده که در آن افراد سالم، به مدت ۴۵ روز این دارو و دارونما دریافت کردند. DNA آن‌ها قبل از و بعد از مطالعه مورد بررسی قرار گرفت. تغییر مفیدی در فعالیت ترمیم DNA  نبود اما نتیجه به این شکل بود:

«مصرف این دارو در افراد پیر، ترمیم شکستگی رشته DNA بدون اثرات سمی را نشان داد».

۲۵. درمان بیماری لثه

یک مطالعه آزمایشگاهی تصادفی که از دارونما نیز استفاده کرده بود، از یک ژل خوراکی که ماده فعال آن ۱۰٪ آمله بود استفاده کرد. بعد از سه ماه درمان، خواص آمله بسیار تاثیرگذار بود. در مقایسه با ژل دارونما، گروه آمله ، عمق پروب پاکت (PPD) بهتر، سطح وابستگی کلینیکی بیشتر (CAL) و شاخص خونریزی لثه (سالکوس) بهتری داشتند.

۲۶. کاهش عوامل خطر بیماری قلبی عروقی

در یک مطالعه که در دانشگاه ایالت اوهایو انجام شد، ۱۵ فرد بزرگسال مبتلا به اضافه وزن شرکت کردند. متوسط سن آن‌ها ۳۶ سال بود. هر فرد به مدت ۱۲ هفته، دو بار در روز، ۵۰۰ میلی‌گرم کپسول پودر آمله دریافت کرد. چون مطالعه کوچکی بود از دارونما استفاده نشد. موارد زیر پس از ۱۲ هفته درمان مشاهده شد:

– کاهش قابل توجه کلسترول بد

– کاهش قابل توجه سطح پروتئین واکنشی C فوق حساس

– تجمع پلاکت ایجاد شده توسط کلاژن و ADP به میزان قابل توجهی فروتنظیم شد.

۲۷. کاهش قند خون

این مطالعه افراد سالم و دیابتی را مورد مطالعه قرارداد. هر فرد در روز، یک دوز ۲،۱ و ۳ گرمی پودر میوه آمله دریافت کرد. پس از ۲۱ روز، کاهش قابل توجهی در گلوکز خون ناشتا و ۲ ساعت بعد از خوردن مشاهده شد. آن‌هایی که بالاترین دوز را دریافت کردند ( ۲ و ۳ گرم) ، کلسترول کل، کلسترول LDL و تری‌گلیسیرید پایین‌تر نیز داشتند. هر دو گروه دیابتی و غیر دیابتی این مسئله را تجربه کردند.

۲۸. جلوگیری از دیابت نوع ۲ و عملکرد پلاکت

افراد دیابتی به دلیل افزایش استرس اکسیداتو و پلاکت‌های غیرطبیعی، انعقاد خون غیرطبیعی دارند. در این مطالعه کوچک، ۱۰ فرد مبتلا به دیابت با مواد زیر مورد بررسی قرار گرفتند:

– روزی دوبار، ۵۰۰ میلی‌گرم عصاره آملا

– روزی یک بار، ۷۵ میلی‌گرم کلوپیدوگرل (پلاویکس)

– یک بار در روز، ۷۵ میلی‌گرم آسپرین

– ترکیباتی از بیشتر از یکی از این موارد

هر دوی آن‌ها هم به عنوان یک دوز واحد و هم بعد از یک دوره قطع دارو، به عنوان یک درمان ۱۰ روزه دائم مورد آزمایش قرار گرفتند.

«عصاره P. emblica، فعالیت ضد پلاکتی قابل توجهی هم با اجرای دوز واحد و هم دوز چندگانه نشان داد».

۲۹. کاهش استرس اکسیداتیو

به افراد مبتلا به این مشکل که اورمینام دارد، به مدت ۴ ماه مکمل آملا داده شد. این کار، عملکرد کلیه یا کبد آن‌ها را بهبود نبخشید اما داده‌های مطالعه نشان می‌دهد که با افزایش سطح آنتی اکسیدان پلاسما، استرس اکسیداتیو کاهش یافت.

۳۰. خواص ضد باکتری

این آزمایش دوسوکور و تصادفی ۵۷ فرد بزرگسال را در برگرفته بود که از دهان‌شویه گیاهی تریفالا استفاده می‌کردند. این ترکیب آیورودی، آمله خالص نیست اما ۳۳٪ آن از آمله است.

برخی از افراد، دهان‌شویه با ۶٪ تریفالا و بقیه کلروهیگزیدین (یک دهانشویه تجویزی)  دریافت کردند و گروه بعدی هیچ کدام را استفاده نکرد. هر دو دهان‌شویه مشابه عمل کردند:

– پس از ۱۵ روز، دهان‌شویه‌های تریفالا و کلروهیگزیدین، به ترتیب باعث کاهش ۸۳٪  ۸۰٪ در باکتری‌های استرپتوکوک موتانس شدند.

– پس از ۴۵ روز، این کاهش به ۶۷٪ و ۶۵٪ رسید.

– گروه بدون دهان‌شویه ۳٪ افزایش در ۱۵ روز و ۷٪ افزایش در ۴۵ روز را تجربه کرد.

گزارش شد که تریفالا فعالیت ضدباکتری مشابه داشته و هیچ عوارض جانبی ندارد. یک مطالعه مشابه که بچه‌های مدرسه را مورد مطالعه قرار داد نیز بهبود مشابهی در پلاک و التهاب لثه دید. این مطالعه نیز از هر دوی این دهان‌شویه‌ها استفاده کرد.

خواص روغن آمله برای موی سر

۳۱. تقویت کننده موی سر و حالت دهنده بسیار قوی موها

روغن آمله یا آملا برای تقویت موهای سر و صورت بسیار پرفایده است. هندی ها به طور روزانه و در تمام مراسم مذهبی خود از این روغن به سر و صورت خود میزنند تا موهایی پرپشت و سالم داشته باشند. به این منظور می‌توانید به طور روزانه روغن آمله را به کف سرتان و ریشه موها بمالید و چند دقیقه ماساژ دهید تا تارهای موی شما سالم و تقویت شوند. می توانید پس از چند ساعت موهایتان را با شامپوهایی که عصاره آمله دارند بشویید.

۳۲. درمان شوره سر

برخی افراد از خشکی بیش از حد پوست سر می نالند و همین موضوع باعث شوره سر برایشان می شود. برای رفع این مشکل می توانید هر شب چند قطره روغن را داخل کف دست تان بریزید و موها و پوست سرتان را ماساژ دهید و روز بعد سرتان را بشویید، این عمل هم باعث نرم شدن ، تقویت و از بین رفتن خشکی و شوره و پوسته پوسته شدن موهای سرتان خواهد شد.

۳۳. تقویت ریشه و پیاز مو در سر و صورت

مالیدن روغن آمله به ریشه موها باعث تقویت پیاز مو می‌شود . حتی می‌توانید برای نتیجه بهتر آن را با حنا مخلوط کنید و بگذارید چند ساعتی روی موهایتان بماند و سپس بشویید. برای انجام این کار ابتدا موهای صورت یا سرتان را با استفاده از شامپو بچه بشویید و تمیز کنید و سپس با روغن آمله نواحی مورد نظرتان را چرب کنید و ماساژ دهید.

۳۴. جلوگیری از سفیدشدن زودرس موهای سر و صورت

روغن آمله علاوه بر فواید شگفت انگیزی که برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت موهای سر و صورت دارد برای جلوگیری از سفیدی زودرس موها که مشکل بسیار رایجی برای جوانان است نیز بسیار کاربردی و مفید است. جهت این منظور قبلاز اینکه موهایتان شروع به سفیدی کنند و چهره جوان شما را پیر کنند روزانه چند قطره از روغن آملا را به موهایتان بمالید تا باعث تیرگی و درخشندگی بسیار اعجاب آوری در موهای سر و صورت شما شود.

مضرات و عوارض جانبی مصرف میوه آمله

با استناد به مطالعات انسانی و تحقیقات آزمایشگاهی، عوارض جانبی آمله این‌ها هستند

– اسهال یا مدفوع شل
– افزایش خطر خونریزی
– کاهش وزن ناخواسته
– کاهش قند خون
– کاهش فشار خون
– بی‌خطر بودن آن در دوران بارداری مورد مطالعه قرار نگرفته است.

دو مورد از موارد بالا برای اکثر افراد مفید هستند اما ممکن است شاخص گلیسمی آن در بیماران دیابتی که داروی قند خون مصرف می‌کنند به افت شدید قند خون منجر شود. این مسئله در مورد افرادی که داروی فشار خون مصرف می‌کنند نیز صدق می‌کند. تاثیر مدر آن می‌تواند باعث کاهش وزن ناخواسته شود که راه خوبی برای کاهش وزن نیست.

به یاد داشته باشید که این مطلب، فهرستی از خواص آمله بود که مورد مطالعه قرار گرفت. این‌ خواص در انسان‌ها اثبات نشده‌اند. داده‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌هد آمله به طرق مختلف می‌تواند برای شما مفید باشد اگرچه به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

چیزی که از آن اطمینان داریم این است که ویتامین C بالای موجود در آملا برای شما مفید است. فقط همین خاصیت به تنهایی، سرمایه خوبی برای جسم شماست. نحوه استفاده از آن را در این‌جا آورده‌ایم:

– از کپسول‌های ارگانیک که از پودر میوه و ریشه پر شده‌اند استفاده کنید.

– یک کیسه پودر خام ارگانیک تهیه کرده و یک قاشق چایخوری از آن را روزانه مصرف کنید. با غذا ترکیب کرده یا به آب اضافه کنید و بنوشید.
نظر شما درباره خواص میوه و روغن آمله چیست؟

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید