دکتر یدالله احراری | پزشک طب سنتی و هومیوپاتی در مشهد 05136212557
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. گریپ فروت
گریپ فروت

گریپ فروت

گریپ فروت

یکی از مفیدترین میوه های پاییزی گریپ فروت است که اثراتی منحصربفرد بر سلامت بدن می گذارد.

هزار و یک خاصیت برای گریپ فروت

گریپ فروت، میوه ای است شبیه پرتقال، ولی درشت تر از آن و درون آن به رنگ های سفید ، صورتی و قرمز پرورش می یابد و گاه به اندازه یک طالبی بزرگ رشد می کند.

میوه گریپ فروت دارای پوست زرد روشن است. قسمت هایی که از درخت گریپ فروت مورد استفاده غذایی و پزشکی قرار می گیرد عبارتند از:میوه و گل

سرما خوردگی
و سرفه به سراغتان آمده است می توانید با استفاده از یکی اعضای خانواده مرکبات به سرعت خود را درمان کنید.

یکی از مفیدترین میوه های پاییزی گریپ فروت است که اثراتی منحصربفرد بر سلامت بدن می گذارد.

در طول قرن ها از این میوه پرخاصیت برای درمان انواع بیماری ها بویژه کاهش وزن استفاده شده است. درعصاره این میوه انواع مواد مفید از جمله آنتی اکسیدان های بسیار قوی وجود دارد که خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند باعث کاهش تمایل به خوردن مواد غذاییو لاغریشود.

همچنین خوردن گریپ فروت باعث کاهش و کنترل استرس، درمان عفونت های مجاری ادرار و جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان ها می شود. علاوه بر خود میوه، آب و پالپ میوه، عصاره گریپ فروت نیز دارای خواص درمانی فراوان بوده و از آن در انواع محصولات آرایشی بهداشتی برای حفظ سلامت و زیبایی پوست استفاده می شود.

گریپ فروت مفیدترین میوه پاییزی است

در عصاره این میوه ماده ای به نام لیمونن وجود دارد که می تواند تومورهای سرطانی را از بین ببرد و به محافظت از DNA و جلوگیری از آسیب سلول های بدن کمک کند.

این میوه جزو دسته مرکبات است و حاوی مقادیر فراوان ویتامین C است که می تواند از ابتلا به سرما خوردگی در فصول سرد سال جلوگیری کند.

عصاره گریپ فروت می تواند برای درمان گلو درد، عفونت های تنفسی، رفع خستگیو دردهای عضلانی و نیز کاهش علائم بیماری آرتریت روماتوئید به کار رود.

به عنوان یک سم زدا می توانید از خواص ناب میوه گریپ فروت استفاده کنید، زیرا دارای مواد موثر برای پاک کردن کبد از سموم و مواد زائد است، همچنین به خارج کردن مواد سمی از غدد لنفاوی بدن نیز کمک می کند.

با افزودن مقداری از عصاره گریپ فروت به آب آشامیدنی می توان از ورود بسیاری از باکتری های مرگبار از جمله E.coli و سالمونلا به بدن جلوگیری کرد، از این میوه همچنین می توان برای نابود کردن باکتری ها و انواع قارچ های پوستی نیز استفاده کرد، افزودن عصاره آن به مواد غذایی باعث مبارزه با رشد کپک و حفظ تازگی مواد غذایی می شود.

اگر در فصل زمستان دچار عفونت ریه و بینی می شوید از بخور آب گرم با عصاره گریپ فروت استفاده کنید زیرا می تواند باعث بازشدن مجاری تنفسی و نیز ضدعفونی سینوس ها شود.

و درنهایت این میوه دارای خواص نشاط بخشی و تسکین دهندگی درد است و می توانید چند قطره از عصاره آن را مخلوط با روغن نارگیلروی پنبه استریل ریخته و با آن موضع دردناک بر روی پوست بدن خود را ماساژدهید تا مشکل درد آن برطرف شود.

خواص گریپ فروت

مصرف گریپ فروت خواص شگفت انگیزی را به همراه دارد، استفاده از گریپ فروت برای تناسب اندام، زیبایی و درمان بسیاری از بیماری ها مفید است.

خواص گریپ فروت برای تناسب اندام ، درمان و زیبایی

گریپ فروت، میوه ای است شبیه پرتقال، ولی درشت تر از آن و درون آن به رنگ های سفید ، صورتی و قرمز پرورش می یابد و گاه به اندازه یک طالبی بزرگ رشد می کند. در ابتدا مستقیم به سراغ مشهورترین خاصیت گریپ فروت می رویم ؛ امروزه مشکل بسیاری از افراد انتخاب یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به کاهش وزن است بنابراین، بسیاری از روش های رژیم غذایی برای رسیدن به کاهش وزن مورد هدف قرار می گیرند.

یک نوع از روش های موثر، شامل استفاده از گریپ فروت است. بعضی از مطالعات معتقدند که این میوه می تواند بعد از چند ماه مصرف و تلاش، برای کاهش وزن مفید باشد. با در نظر گرفتن احتمال کاهش وزن با مصرف گریپ فروت، تقاضای بیشتر از این میوه اتفاق افتاده است. بنابراین، کشت این گیاه به تازگی افزایش یافته است تا این نیاز را تامین کند. شاید بعضی از مردم هنوز درباره گنجاندن گریپ فروت در رژیم غذایی روزانه خود مطمئن نیستند، از این رو، به نکات مطرح شده در بخش سلامت نمناک و در غالب بررسی خواص گریپ فروت برای دانستن مزایای سلامتی گریپ فروت توجه کنید.

1. گریپ فروت غنی از ویتامین C:

این میوه بهدلیل مقادیر بالای ویتامین C معروف و شناخته شده است. بنابراین، می تواند به حفظ و بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کند. همچنین، این امر به اطمینان از حفظ سلامتی بدن کمک خواهد کرد.

2. گریپ فروت سرشار از فیبر:

گریپ فروت حاوی فیبر است که به هضم غذا از روده کمک می کند.بنابراین، از جذب چربی جلوگیری می کند و به تدریج منجر به کاهش وزن می شود.

3. گریپ فروت برای جلوگیری از انباشت چربی:

محتوای فیبر موجود در گریپ فروت به جلوگیری از تشکیل و انباشت چربی کمک می کند و به بهبود عملکرد سیستم گوارش نیز کمک می کند. بنابراین، انرژی به حداکثر تبدیل می شود و هیچ کالری برای ذخیره چربی در بدن باقی نمی ماند.

4. گریپ فروت برای کمک به بهبود هضم و راحتی سیستم گوارش:

فیبر عملکرد سیستم گوارش را نیز آسان می کند. این فرایند گوارش، در تبدیل غذا به انرژی و دفع مواد مغذی بی اهمیت نقش بسزایی دارد. بنابراین، مصرف روزانه آن به هضم آسان و سیستم گوارشی مناسب کمک می کند.

5. گریپ فروت برای تحریک هورمون ها:

یکی دیگر از مزایای گریپ فروت برای رژیم غذایی این است که تولید هورمون های تعادل در بدن را تحریک می کند. هورمون های تعادل روند فرایند گوارشی و بهینه سازی متابولیسم بدن را افزایش می دهند، بنابراین، به کاهش وزن نیز کمک خواهد کرد.

6. گریپ فروت منبع غنی از آنتی اکسیدان ها:

گریپ فروت به عنوان یک منبع ضد اکسیدان شناخته شده است. بنابراین، مصرف آن به از بین بردن و خنثی کردن اثر مخرب رادیکال های آزاد کمک می کند و به جلوگیری از بروز نشانه های زودهنگام پیری و بهینه سازی سیستم بدن در حفظ وزن بهینه کمک می کند.

7. گریپ فروت برای کمک به کاهش وزن:

با مصرف گریپ فروت، می توانید به کاهش وزن کمک کنید. از آنجا که محتوای میوه بدون کربوهیدرات است، باعث بهینه سازی متابولیسم بدن و ایجاد انرژی می شود. بنابراین، مصرف منظم و هر روزه آن خول و مناسب خواهد بود.

8. گریپ فروت منبع ویتامین E:

گریپ فروت، منبع خوبی از ویتامین E است که باعث می شود پوستی سالم و سلامت داشته باشید. این میوه از خانواده ی مرکبات، گزینه ی فوق العاده ای برای رژیم غذایی شما خواهد بود و تاثیر بسزایی در سلامت بدن و داشتن ظاهری جوان تر دارد.

9. گریپ فروت سرشار از مواد معدنی مختلف:

این میوه حاوی مواد معدنی مختلفی است که در حمایت از یک رژیم غذایی سالم مفید هستند. گریپ فروت به بهبود متابولیسم کمک می کند و در حفظ وزن مناسب عملکرد خوبی دارد.

10. گریپ فروت برای کمک به آرامش ذهن:

مصرف گریپ فروت برای آرام شدن ذهن نیز مناسب است. گریپ فروت برای تان ذهنی آرام به ارمغان می آورد و به کاهش استرسو اضطرابکمک می کند. بنابراین، اگر هر روز صبح مقداری گریپ فروت مصرف کنید، باعث تقویت روحیه، خوشی و آرامش شما خواهد شد.

11. گریپ فروت برای سم زدایی بدن:

مصرف یک لیوان آب گریپ فروت روزانه، به از بین بردن و دفع سموم و مواد مضر از بدن کمک خواهد کرد. بنابراین، مصر منظم آن باعث حفظ سلامتی بن خواهد شد.

12. گریپ فروت برای حفظ حرکت مناسب روده:

یکی دیگر از خواص گریپ فروت این است که حرکت روده را در زمان هضم غذا حفظ می کند بنابراین، این میوه برای بهینه سازی سیستم گوارش مفید است و کمک می کند که فرایند گوارش سالمی داشته باشیم.

گریپ فروت همچنین برای کمک به جذب مواد مغذی مهم در بدن مفید است , از جذب چربی جلوگیری می کند و ویتامین و مواد معدنی مهمی را بیشتر جذب می کند ، این برای حفظ سلامت بدن در طول رژیم غذایی مناسب و خوب است.

13. گریپ فروت برای جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی:

مصرف روزانه گریپ فروت به حفظ گردش خون کمک می کند. بنابراین، از بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبییا سکته مغزیجلوگیری می کند.

14. گریپ فروت برای کمک به کاهش فشار خون:

مصرف گریپ فروت در رژیم غذایی روزانه به کاهش فشار خون کمک می کند. بنابراین، برای تثبیت فشار خون در سطح نرمال و سالم بسیار مهم و مناسب است.از آنجایی که گریپ فروت حاوی کلسترول نیست، برای شریان ها مناسب است و جریان خون را حفظ می کند. علاوه بر این، برای جلوگیری از انباشت خون در رگ ها مناسب خواهد بود.گریپ فروت همچنین برای حفظ وضعیت قلب مفید است. با کمک به کاهش فشار خون، می تواند از هر گونه بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند.

15. گریپ فروت برای حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها:

با مصرف گریپ فروت، سطح کلسیم در بدن افزایش می یابد. بنابراین، سلامت استخوان ها و دندان ها را افزایش می دهد. از این رو، می تواند از شکنندگی استخوان ها و احتمال پوکی استخوانجلوگیری کند.

16. گریپ فروت برای کمک به داشتن پوستی سالم:

یکی دیگر از مزایای گریپ فروت، حفظ ظاهر درخشان و سالم پوست است. عصاره ویتامین های داخل میوه، پوست را صاف و ابریشمی حفظ می کند.

17. گریپ فروت برای کمک به متابولیسم بدن:

مصرف گریپ فروت به افزایش سیستم متابولیسم بدن کمک می کند. بنابراین، روند تبدیل انرژی از مواد غذاییرا افزایش می دهد و در نتیجه می تواند به کاهش وزن کمک کند.با وجود اینکه بسیاری از گریپ فروت ها برای رژیم غذایی مفید هستند، مطمئن شوید که هیچ اثر مضری بری بدن شما نداشته باشد بنابراین، میوه را در مقدار کافی مصرف کنید , از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنید. علاوه بر این، اگر برخی نشانه های ناخواسته رخ می دهد، با متخصص تغذیه مشورت کنید تا منوی رژیم غذایی شما را تغییر دهد.

نسخه های درمانی طب سنتی

گفتنی است علاوه بر خود میوه، آب و پالپ میوه، عصاره گریپ فروت نیز خواص درمانی فراوان دارد و برای همین از آن در انواع محصولات آرایشی بهداشتی پوست استفاده می شود.

متخصصان طب سنتی توصیه می کنند که چنانچه فصل زمستان مبتلا به عفونت ریه و بینی می شوید بهتر است از بخور آب گرم با عصاره گریپ فروت استفاده کنید به این دلیل که باعث بازشدن مجاری تنفسی و نیز ضدعفونی سینوس ها می شود.

یکی دیگر از موارد مصرف گریپ فروت تسکین درد است به این روش که چند قطره از عصاره گریپ فروت را مخلوط با روغن نارگیلروی پنبه استریل ریخته و با آن موضع دردناک بر روی پوست بدن خود را بخ خوبی و آرامی ماساژدهید.

برای جلوگیری و مبارزه با رشد کپک و حفظ تازگی مواد غذایی عصاره گریپ فروت را به آنها اضافه کنید.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید