عنبیه شناسی

تاريخچه عنبیه شناسی

از قديم الايام چشمان شفاف و درخشنده در ارتباط با سلامتي بوده‌اند. يك شكل عنبيه‌شناسي ممكن است بوسيله بقراط، پزشك يوناني در قرن پنجم ميلاد به كار مي‌رفته است، اما فقط در اواخر قرن نوزدهم تئوري عنبيه‌شناسي جديد براي اولين بار به وسيله يك پزشك مجارستاني به نام Ignats von peczely ارائه شد. در دوران كودكي، “ون پزلي” سعي مي‌كرد تا يك جغد به دام افتاده را هنگامي كه پايش شكسته بود، نجات دهد. در ان لحظه، او متوجه يك علامت تيره ظاهر در عنبيه جغد شد، كه همانطور كه پايش بهبود مي‌يافت، به سفيدي مي‌گراييد. وقتي “ون پزلي” يك پزشك شد، دوره زندگيش را اختصاص به طراحي بيماريهاي بيماران از علايم موجود در عنبيه آنها داد .از این رو او به عنوان پدر دانش عنبیه شناسی لقب گرفت.نخستین کتاب عنبیه شناسی در آمریکا و توسط یک پزشک اتریشی در سال 1904 به چاپ رسید.پیشرفت در این زمینه خیلی دشوار بود، در سال 1950 يك نقشه با تفصيل از عنبيه به وسيله يك پزشك اهل ايالات متحده به نام، برناردژنسون (Bernard Jensen) رسم شد. آن (نقشه) ابراز تشخيصي است كه امروزه به وسيله عنبيه شناسان مورد استفاده است.

عنبیه شناسی چیست؟

عنبيه شناسي يكي از شيوه‌هاي تشخيص اختلال و بيماري در بدن است متخصصان عنبيه شناسي بر اين باورند كه چشم انسان آينه‌اي از تمام اندام‌ها و ارگان‌هاي دروني بدن است بررسي و مطالعه تغييرات به‌وجود آمده در چشم از قبيل تغيير رنگ، بروز لك، تغيير اندازه مردمك، بروز هاله در اطراف مردمك يا عنبيه و… مي‌تواند نشانه بروز يك بيماري در بدن افراد باشد. امروزه در كنار شيوه‌هاي درماني طب مكمل در جهان از قبيل طب سنتي ايران و طب سنتي چين مورد توجه قرار گرفته است، بر اين اصل استوار است كه هر اندام يا ارگان بدن در سطح عنبيه چشم در ناحيه كاملا مشخص و معيني قرار داردبراساس دانش اين علم، افراد مي‌توانند با بهره‌گيري از تخصص كارشناسان و متخصصان عنبيه‌شناسي زمينه‌هاي ژنتيك يا اكتسابي سلامت و بيماري را در خود بررسي كرده و به اين ترتيب امكان و احتمال ابتلا به بيماري‌هاي جسمي و روحي را در بدن خود بررسي كنند. در اين روش براساس رنگ پايه چشم، تغيير رنگ چشم و تغيير در بافت با ساختار عنبيه تشخيص بيماري‌ها صورت مي‌گيرد.

مزایای این روش تشخیص:

عنبیه‌شناسی یكی از ارزان‌ترین و كم‌خطرترین شیوه‌های تشخیص بیماری در جهان است. در بسیاری از كتاب‌ها و مراجع طبی نیز به این موضوع اشاره شده است كه این روش علاوه‌بر كم خطری و هزینه‌های كم، بدون درد بوده و یكی از سریع‌ترین شیوه‌ها برای تشخیص بیماری و بروز اختلال‌های احتمالی در جسم و روان بیماران است. در این شیوه درمانگران پس از تشخیص بیماری براساس اصولی كه وام گرفته از مكتب‌های طب مكمل است به بیمار شیوه درمانی ارائه می‌دهند و با شروع درمان میزان بهبود و چگونگی روند درمان را از طریق بررسی و معاینه عنبیه تحت‌نظر قرار می‌دهند.

در این جزوه جهت آشنایی دوستان با محتوای مطالب نمونه هایی از مباحث تدریسی در عنبیه شناسی را خدمت علاقمندان ارائه میدهیم:

نمونه ای از مبحث لاکوناها(حفرات عنبیه)

لاكونا تخت كفشي :

متصل به طوقك به شكل تخت كفش با پاشنه ديده مي شود.

. نشانه ضعف كليوي درهرنقطه اي ازعنبيه كه ديده شود نشانه تاثيري است كه بافت ارگان مربوطه از ناكارايي كليوي متحمل شده است.مثلا اگر در محل ستون فقرات ديده شود ، نشانه كمردرد ناشي از مشكلات كليوي است يا اگر در ناحيه سر ديده شود به معني سردرد ناشي از خشكي بدن و فشارخون حاصل از عملكرد كليه ها است.

 

نمونه ای از مبحث ساختارهای بیست گانه:

ساختار نگراني انقباظي Anxiety Tetanic

 

در اين ساختار ضعف در سيستم عصبي و دستگاه گوارش وجوددارد.

وجود خطوط انقباضي حلقوي Nerve rings يا خطوط استرس در بخش مژگاني نشانه وجود تنش هاي غير طبيعي در سيستم اعصاب سمپاتيك است.

در اين افراد تشويش و نگراني وجود دارد. لذا سر درد و انقباضات عضلاني در آنها ديده مي شود.

دندان قروچه علامت مشتركي در آنهاست.

افزايش فشارهاي عضلات مي تواند منجر به دردهاي عصبي و انقباضات روده اي ، كوليت و دردهاي كمري مي شوند .ادامه انقباضات تعادل در مقادير كلسيم و منيزيم خون را بر هم مي زند كه منجر به ضعف سيستم اعصاب مي شود. آنها معتاد به كار هستند و همواره بايد موفق شوند.

بيماري هاي كبد ، كيسه صفرا و سيستم ايمني در آنها ديده مي شود. به دليل فعاليت زياد ، اغلب جهت حفظ انرژي خود به مصرف قهوه و شكر و الكل رو مي آورند.

توصيه ها :

حذف چاي – قهوه – كاكائو – سيگار – الكل – شكلات – شكر

مصرف زياد انواع سبزي و ميوه و دانه ها و مغزها

توصيه به رعايت استراحت و خواب منظم از ساعت 10 شب و حد اقل به مدت 6 ساعت

كاهش افكار و احساسات منفي كه منجر به انقباضات عضلاني بيشتر مي شود.

تنفس عميق و مديتيشن ، Relaxation ياد گرفتن روش هاي انجام تمرينات سبك بدني

نمونه ای از مبحث مشکلات روده و معده:

روده بالونی

هرگاه به دلایلی مانند چسبندگی یا اسپاسم روده، مجراي بخشی از روده تنگ شود، تجمع مواد دفعی و گاز حاصل از

تخمیرمیکرو ارگالیسم هاي روده، در پشت آن زیاد شده و بافت کلون در آن بخش کش آمده و ظاهري مانند یک بادکنک باد

شده پیدا می کند .به این حالت روده بالونی می گویند .تجمع مدفوع ایجاد شده در این بخش در نهایت موجب بروز یبوست مزمن شده و مواد سمی درون مدفوع جذب خون می شود.