خواص عسل

عسل یکی از هدیه های ارزنده و پر ارزش ايزد دانا و توانا می باشد. که در قرآن کریم از آن به عنوان ((فیه شفاء للناس))( چيزي كه شفای مردم در آن است ) یاد می شود. واژه عسل یک واژه عربی است که در فارسی آن را انگبین می‌گویند. و عبارت است از شهد گل‌ها که زنبور عسل به كمك خرطوم خود آن را مکیده و از راه دهان به کیسه ي بسیار کوچک خود موسوم به کیسه عسلی وارد می‌کند.

چهار پنجم وزن عسل را کربوهیدرات‌ها تشکیل می‌دهند. و بقیه آن عبارت است از: پروتئین، املاح معدنی، عناصر معطر، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، گرده گل و آب.

 تركيب عسل و مواد موجود در آن

مواد قندی عسل

عسل مهم‌ترین منبع مواد قندی شناخته شده‌است و پانزده نوع قند دارد و بیش از ۹۵% بخش جامد عسل را کربو هیدرات ها تشکیل می دهند که عمدتا قندهای ساده یا مونو ساکارید ها می باشند مانند گلوکز (دگستروز) و لوولوز (مزوگتوز) که به ترتیب تقریبا ۴۰ درصد و ۳۴ درصد عسل را تشکیل می دهند. علاوه بر قندهای ساده فوق قندهای مرکب دیگری (پلی ساکاریدها) که از دو یا سه قند ساده درست شده اند در عسل وجود دارد مانند مالتوز، ساکارز، لاکتوز و همچنین قندهای ایزومالتوز، نیگروز، تورانوز، مالتولوز، کوجیبوز، ترهالوز آلفا و بتا، جنتیوبیوز، رافینوز، رامیناربیوز، مالتوتریوز، کستوز، پانوز، ایزومالتوزیل گلوکز، ارلوز، ایزومالتوسیل تریوز، تندروز، سنتوز، ایزوپانوز، ایزومالتوسیسلتترااوز و ایزومالتوزیل پنتائوز. مالتوز به مقدار کم و ساکارز (قند معمولی) با این که با غلظت زیاد در شهد یافت می شود، در حدود ۱ تا ۲ درصد عسل را تشکیل می دهد. این قند در اثر آنزیمی به نام انورتاز که مهمترین آنزیم موجود در عسل است و از غده بزاقی زنبور ترشح می شود به قندهای ساده یعنی گلوکز و لوولوز تبدیل می شود. در عسل معمولا میزان فروکتوز یا لوولوز (L) بیش از مقدار گلوکز یا دکستروز (D) است و نسبت لوولوز به دکستروز (L / D) بالاتر از یک است و شیرینی، انرژی و ویژگی های فیزیکی عسل بیشتر مربوط به این دو قند است. لوولوز ( قند میوه )از شیرین ترین قندهای طبیعی است که ( ۱/۷ بار شیرین تر از ساکارز )قند نیشکر و ۲ تا ۲/۵ بار شیرین تر از گلوکز (قند انگور) می باشد. جداسازی کربو هیدرات های عسل کار مشکلی است و تا سال ۱۹۴۵ روش دقیقی برای اندازه گیری گلوکز و فروکتوز وجود نداشت. امروزه جداسازی و تعیین دقیق میزان ترکیبات قندی عسل بوسیله روش و دستگاه پیچیده ای امکان پذیر است. در این میان پایین بودن درصد ساکارز در عسل از اهمیت بسزایی برخوردار است و یک ویژگی مثبت قابل توجه به شمار می آید. دلیل آن است که ساكاروزعامل مخرب همه شكلات ها و شيريني ها بوده و قندي با ساختار پيچيده است که به سختی هضم می شود. ساکارز براي اين كه جذب بدن شود، عصاره استخوان ها يعني كلسيم و منيزيم را كه از اصلي ترين مواد تشكيل دهنده استخوان است،‌ جذب می کند و فرد را به مرور دچار عارضه پوكي استخوان مي كند، همچنین كاهش 75 درصدي كارايي سيستم ايمني بدن در چند ساعت پس از خوردن شيريني جات مصنوعي،‌ بدن را براي پذيرايي از انواع ميكروب و باكتري مهيا مي سازد. همچنین ثابت شده است مصرف زیاد ساكاروز، افزايش احتمال ابتلا به كيست تخمدان در بانوان  را افزایش می دهد. بنابراین بهتر است همواره ازعسلی استفاده کنید که درصد ساکارز آن پایین است.

آنزیم های عسل

آنزیم ها مواد پیچیده ای از پروتئین ها هستند که در سلول های زنده تشکیل شده و در فعل و انفعالات حیاتی موجودات نقش مهمی را بر عهده دارند. عسل حاوی آنزیم های مختلفی مانند موارد زیر است.

– اینورتاز:

این آنزیم از غده بزاقی زنبور ترشح و ساکارز موجود در شهد گل را به گلوکز و لوولوز تبدیل می نماید. فعالیت اینورتازها و دیاستازها موجب تشکیل هیدروکسی متیل فورفورال در عسل می شود.

– گلوکزاکسیداز:

این آنزیم از غددی در زنبور عسل ترشح می شود؛ گلوکز را اکسید کرده و آن را اسید گلوکونیک و پراکسید هیدروژن تبدیل می کند.
.
– دیاستاز:
این آنزیم که نشاسته را از بین می برد؛ توسط زنبور طی عمل آوری به شهد افزوده می شود. طرز عمل این آنزیم شناخته شده نیست زیرا شهد نشاسته ندارد.
به جز آنزیم های فوق آنزیم های اندکی در عسل وجود دارند مثل کاتالاز که پر اکسید هیدروژن را از بین می برد و اسید فسفاتاز که فسفات را از فسفاتهای ارگانیک جدا می کند. آنزیم اینهیبین  در عسل خاصیت باکتری کشی دارد و از رشد باکتری در عسل جلوگیری می کند.
آنزیم های عسل به مرور زمان و در اثر حرارت کاهش یافته و ممکن است از بین بروند.

ویتامین های عسل

همچنین عسل دارای ویتامین‌های بسیاری از جمله ویتامین‌های گروه ب، ث، كا، اي و آ است. اگر چه ویتامین ها در عسل به مقدار کمی وجود دارند اما از اهمیت زیادی برخوردارند؛ زیرا آنها مخلوط با کربوهیدرات ها، املاح معدنی و اسیدهای آلی می باشند.

مواد معدنی عسل

بیشترین عناصر عسل به ترتیب عبارتند از: پتاسیم، کلسیم، سدیم، فسفر، منیزیم، آهن، مس و سرب. عسل های تیره رنگ مواد معدنی بیشتری در مقایسه با عسل های روشن دارند.

پروتئین ها و اسیدهای آمینه

مقدار کمی پروتئین و اسید آمینه در عسل وجود دارد که هم منشا گیاهی دارد و هم توسط زنبور تولید می شود. در عسل ۱۶ اسید آمینه وجود دارد (اسید اسپارتیک، اسید گلوتامیک، پرولین،گلیسین، آلائین، سیستئین، والین، ایزولوسین، تروئین، فنیل آلائین، لیزین، اورنیتین، هیستیدین، آژرنین، متیونین و لوسین ).

سایر مواد موجود در عسل

بسیاری از پژوهشگران تأکید دارند که عسل حاوی عوامل قوی ضدمیکروب و نیز حاوی هورمون‌های نباتی و هورمون‌هایی از مشتقات استروژن است.

اسیدهای عسل

اسيديته عسل بين۷/۳ تا ۵/۴ در تغییر است. اما با وجودی که عسل یک ماده اسیدی است، ولی به علت شیرینی خاص حالت اسیدی آن محسوس نیست.  از میان اسیدهای عسل می توان اسید گلوکونیک واسید استیک واسید مالیک واسید اوکزالیک واسید بیوتریک واسید پیروگلوتامیک واسید سوکسیریک ومقادیر بسیار ناچیزی از اسید فورمیک (که یکی از ترکیبات زهر زنبور ) واسید کلریدریک واسید فسفریک را نام برد.

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

کد مطلب : 619تعداد نظرات : 7 نظرزمان مطالعه : 13 دقیقهعسل  یک ماده غذایی پرطرفدار است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، عسل  همچنین دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است و برای سلامت بدن بسیار  مفید می باشد.

خواص عسل در بخش دارویی ، درمانی و زیبایی

عسل مایعی شیرین است، که توسط زنبورها از شهد گلها ساخته می شود. عسل از لحاظ رنگ و شفافیت طبقه بندی می شود، مانند عسل کهربایی طلایی رنگ که اغلب مقداری قیمت بیشتری از انواع تیر طرح خود دارد.  عطر و طعم خاص عسل، با توجه به نوع گل هایی که از آن شهد به دست آمده است،  متفاوت است.

هر  دو نوع عسل خام و پاستوریزه در دسترس همگان است. عسل خام به طور مستقیم از  جدا شده و بسته بندی می شود و البته به همان میزان حاوی مقدار کمی مخمر،  موم و گرده خواهد بود. این باور وجود دارد که مصرف عسل خام به حساسیت های  کمک می کند. عسل پاستوریزه شده گرما داده شده است و ناخالصی های آن گرفته  شده است.

عسل حاوی مقدار زیادی موادی مانند مونوساکاریدها، فروکتوز و  گلوکز حدود 70 الی 80 درصد قند می باشد که شیرینی آن را فراهم می کند. عسل  همچنین از ویژگی های ضد عفونی و ضد باکتریائی برخوردار است. علم پزشکی  مدرن در صدد است تا از عسل در بهبود زخمهای مزمن و مبارزه با عفونت استفاده  کند.

حقایقی درباره عسل!

عسل  از پنج هزار سال پیش برای امور استفاده می شده است. عسل می تواند جایگزین  قند در وعده های غذایی باشد که یک انتخاب بهتر است. عسل را به کودکان زیر  یک سال ندهید.

ویژگی های عسل :

یک قاشق سوپ خوری عسل شامل 64 کالری، 17/3 گرم قند و عاری از فیبر، چربی و پروتئین است.

استفاده  از عسل فراوری شده و و بدون قند می تواند منجر به فواید طولانی مدت شود.  عسل به اثرات تسکین دهنده مواد آنتی اکسیدان و ضد میکروب شناخته شده است.  همچنین عسل حاوی مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، فسفات، سدیم، کلر، پتاسیم و منیزیوم است.

مشخصات ارائه شده در ادامه بخش سلامت نمناک نشان دهنده مواد تشکیل دهنده عسل است.

38/2 درصد فروکتوز

31/3 درصد گلوکز

7/1 درصد مالتوز

1/3 درصد سرکاری

17/2 درصد آب

1/5 درصد قندهای پیچیده

0/2 درصد خاکستر

3/2 درصد مواد دیگر

مقدار  کمی از حالت اسیدی عسل به ممانعت از رشد باکتری ها کمک می کند در حالیکه  اجزای آنتی اکسیدانی آن، رادیکال های آزاد و بیماریهای مرتبط با آن را از  بین میبرد.

ویژگی های فیزیکی عسل با توجه به گل ها و آبی که از آن تهیه شده است، متفاوت است.

تاریخچه عسل:

انسان  ها از هشت هزار سال پیش شروع به کشت عسل کردند قدیمی ترین عسل به جا مانده  در گرجستان کشف شد. عسل به طور گسترده در مصر و یونان باستان استفاده می  شده است. بعد از طی سالها عسل جایگاه خود را در طب سنتی چینی و هندی نیز  پیدا کرد.

ویژگی ها و تاریخچه عسل

فواید و خواص درمانی عسل

کمک به درمان سرفه و سرماخوردگی

تحقیقات نشان می دهند که عسل می تواند یک متوقف کننده خوب و موثر برای سرفه باشد. در یکی از مطالعات یافت شد که عسل می تواند سرفه های شبانگاهی را کاهش داده و خواب کودکان را بهبود بخشد. این مطالعه  همچنین عنوان می دارد که عسل حتی می تواند به اندازه ی داروی ضد سرفه دکسترومتورفان موثر باشد. البته قبل از دادن عسل به کودکان خود با پزشک  خود مشورت کنید. مخلوطی از آبلیموی گرم با عسل می تواند وی را درمان کند  همچنین حالت احتقان در گلو را از بین برده و مانع است کم آبی شود. استفاده  از عسل همچنین می تواند سرما خوردگی را تا دو روز کاهش دهد.

عسل برای تنظیم فشار خون:

در یکی از مطالعات که در سال 2011 منتشر شد، مشخص شد که عسل اثر مفیدی بر روی فشار خون بالا دارد. همچنین در یک آزمایش آثار مطلوبی بر روی موش های آزمایشگاهی که کالری زیادی مصرف کرده بودند، داشت.

عسل برای التیام سوختگی ها و زخم ها:

در  زخم ها و به خصوص، استفاده زودهنگام از عسل می تواند ریسک زخم شدن و تغییر  شکل ها را کاهش دهد. در مورد سوختگی های کوچک، می توانید ابتدا بلافاصله  با ریختن آب و کاهش دمای آن، مقداری عسل بر روی قسمت آسیب دیده بریزید. عسل  همچنین می تواند به درمان زخم معده و زخم های مزمن کمک کند.

عسل برای بهبود سلامتی قلب:

آنتی  اکسیدان های موجود در عسل به محافظت از قلب کمک می کنند. عسل همچنین می  تواند، بی نظمی ها و در هم ریختگی های ناشی از اکسیداسیون که به کلسترول بد  خون مربوط است را کاهش دهد. این موضوع به صورت پیش فرض سلامتی قلب را  بهبود می بخشد.اخیرا یافته شد که عسل شکل موادی که باعث تنگ شدن شریان های  قلب می شوند و عامل بروز حمله قلبی هستند را کاهش می دهد. از طرفی پلی فنل موجود در عسل می تواند در سلامتی قلب نقش داشته باشد.

بهبود سلامت قلب با عسل

عسل برای از بین بردن ریسک دیابت:

دامنه شاخصه قندی عسل در هر جا بین 45 تا 64 است که یک معیار متعادل است. چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفتیم با توجه به مطالعات انجام شده در ایران؛ مصرف عسل برای وزن و چربی  بدن افراد مبتلا به دیابت، آثار مفیدی دارد. در مطالعه دیگری نشان داده شد  که اگر داروهای ضد دیابتی با عسل ترکیب شود، آثار مفیدتری بر روی بیماران مبتلا به دیابت خواهد داشت.

عسل برای درمان دندان درد:

در یکی از مجلات بین المللی که عسل می تواند دندان درد را درمان کند. البته علاوه بر آن تحقیقات ثابتی بر روی این ادعا هنوز  انجام نشده است لذا درباره این موضوع با دندان پزشک خود صحبت کنید.

عسل برای کمک به مبارزه با سرطان:

ترکیبات  فنولیکی موجود در عسل ویژگی های ضد سرطانی دارند که می توانند از بسیاری  از بیماری های سرطانی، ممانعت کنند. همچنین عسل فعالیت ضد التهابی دارد که  آن را بهترین غذا برای ممانعت از سرطان ساخته است. حتی عسل سیستم بدن انسان  را تعدیل می کند که این موضوع آن را برای درمان سرطان موثر تر می سازد.

عسل برای از بین بردن ریفلاکس اسید معده:

از  آنجاکه عسل غنی از مواد آنتی اکسیدان است و از آنجا که می تواند رادیکال  های آزاد را از بین ببرد پس می تواند ریفلاکس اسید او را نیز از بین ببرد. (  به طوری که رادیکال های آزاد، پوشش سلول های دستگاه گوارشی را از بین می  برد). عسل ممکن است برای درمان التهاب مری نیز به کار گرفته شود. ساختارهای  می توانند به غشای مخاطی مری کمک کنند. عسل حتی می تواند به تسکین گلودرد نیز کمک کند، که به این منظور آن را با چای گیاهی ترکیب کرده و مصرف می کنند تاان را بهبود دهد.

عسل برای درمان مشکلات معده:

ویژگیهای  آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی عسل می تواند دامنه گسترده ای از مشکلات معده  را درمان کند. شما می توانید عسل و آبلیمو را در آب گرم حل کرده تا تاثیر  خوب آن را ببینید. یک قاشق از عسل خام می تواند از تولید بیش از حد گاز  معده ممانعت کند. همچنین عسل می تواند آثار زیانبار مایکوتوکسین ( سم  تولیدی قارچ ها) را مهار کرده بسلامتی روده را بهبود دهد.

درمان مشکلات معده با استفاده از عسل

عسل برای درمان آلرژی ها:

یک فرضیه می گوید که خوردن عسل مانند خوردن گرده های گل است که با این کار حساسیت ناشی از گرده ها را کاهش می دهد.

عسل برای مقابله با عفونت ها:

فعالیت  ضد باکتری عسل می تواند نقشی در درمان عفونت ها داشته باشد. شرایط زخم های  تازه را بهبود می بخشد و خاصیت چسبناکی بالای آن سد مقاومی را در مقابل  عفونت ها به وجود می آورد. در حقیقت از دوران باستان از عسل برای درمان زخم های عفونی بهره می بردند. این مسئله مهم است که از عسل به عنوان مکمل  استفاده شود نه به عنوان جایگزین. استفاده از عسل تنها در صورتی مورد  ملاحظه است که دیگر فرآیندهای درمانی به شکست انجامیده باشند.

عسل برای افزایش انرژی:

عسل  خالص حاوی مقدار کمی از آنزیم ها، پروتئین ها، مواد معدنی و آمینو اسید  هایی است که در افزایش انرژی بدن می توانند مشارکت داشته باشند. همچنین قند  موجود در عسل می تواند انرژی بیشتری از قندهای مصنوعی به بدن بدهد.

عسل برای افزایش ایمنی:

عسل  و به خصوص عسل مانوکا حاوی متیل گلیوکسال بیشتری است که مسئول فعالیت ضد  باکتری عسل است این ترکیب همچنین می تواند ارتقای ایمنی بدن نقش داشته  باشد. از طرفی این ترکیب تولید سیتوکینز ( پیام رسان سلولهای ایمنی بدن) را  تحریک کنند.

عسل برای کمک به درمان ورم لوزه:

اطلاعات  تحقیقی میگویند که عسل مانوکا می تواند یک درمان امیدوار کننده برای ورم  لوزه باشد. که به این علت که محتوای بالای متیل گلیوکسال باکتری  استرپتوکوکوس ( عامل ورم لوزه) را می کشد. مخلوط آب گرم با عسل نیز می تواند برای درمان ورم لوزه مفید باشد.

درمان ورم لوزه با مصرف عسل

عسل برای کمک به کم کردن وزن:

ترکیب  منحصر به فرد قندها در عسل می تواند آنرا به یک غذای ایده آل برای کم کردن  وزن بدل کند. جایگزین کردن عسل با قندهای مصنوعی و خوردن روزانه یک قاشق  از عسل با یک نوشیدنی داغ میتواند میل شدید به قند را در مغز شما از بین  ببرد.

هرچند مطالعات سفت و سخت انجام نشده است اما تحقیقات اولیه نشان می دهد؛ 1 قاشق سوپخوری عسل دقیقاً قبل از خواب می تواند یک خواب راحت را بهبود دهد، شاید به این علت که گلیکوژن کبد به بالاترین حد خود رسیده  است ( در این حالت در کبد چربی ها و پروتئین ها به گلوکز تبدیل شده و این  فرایند کاملا شخصی را به خواب وامی دارد)

عسل برای درمان حالت تهوع:

آبلیمو با عسل می تواند حالت تهوع را درمان کرده و مانع از استفراغ شود. حتی خوردن یک قاشق سوپخوری از سرکه سیب به همراه عسل و مخلوط کردن آن با آب سرد قبل از رفتن به رختخواب شرایط حالت تهوع را بهتر میکند.

عسل برای بهبود سلامتی ناخن ها:

هرچند  شواهد کافی وجود ندارد، یکی از مطالعات می گوید که شاید اصل بتواند سلامتی  ناخنها را بهبود بخشیده و به درمان قارچ انگشت پا کمک کند.

عسل برای درمان آسم:

عسل  می تواند به درمان سرفه کردن و خس خس سینه مربوط به آسم، کمک کند. تجمع  خلط در مجاری نای عمده آسمان است که عسل آنها را از بین میبرد.

عسل برای از بین بردن اضطراب:

می تواند خواب بهتری را ارتقا دهد، پس می تواند درمان خوبی برای بی خوابی باشد که یکی از علائم اضطراب است. تحقیقات نشان داده اند که خوردن عسل به همراه قبل از زمان خواب می تواند به از بین بردن اضطراب کمک کند.

از بین بردن اضطراب

رفع اثرات زیانبار دخانیات:

یکی از مطالعات دریافته است که مصرف عسل می تواند آسیبهای بیضه که ناشی از سیگار کشیدن است را کاهش دهد. عسل همچنین با استرس های ناشی از دخانیات مبارزه می کند. بعضی از کارشناسان می گویند عسل می  تواند به خروج از اعتیاد کمک کند، که به تحقیقات بیشتری در این موضوع نیاز  است.

فواید عسل برای پوست:

به کار بردن عسل روی پوست خود به صورت روزانه می تواند فواید بسیار خوبی داشته باشد. استفاده از ماسک عسل می تواند به درمان آکنه و نقاط سیاه روی صورت کمک کند. عسل همچنین می تواند مشکلات دیگری مانند پوست خشک را نیز درمان کند.

عسل برای مبارزه با اکنه:

عسل  ناخالصی ها را از منافذ پوست جذب کرده و به مانند یک عامل پاکسازی کننده  عمل می کند و از آنجا که یک ضد عفونی کننده طبیعی به شمار می رود می تواند  به پوست شما پاکی و التیام دهد. شما می توانید به راحتی یک لایه نازک از  عسل را روی صورت خود به نحوی که روی گردنتان نچکد. بعد از 30 دقیقه با آب ولرم صورت خود را بشویید.

اطمینان  حاصل کنید که تست عسل روی پوست صورت خود را از قبل انجام داده اید چرا که  بعضی به عسل حساسیت دارند. به این منظور مقدار کمی از آن را به مدت 30  دقیقه روی فک خود چکانده و بعد از آن اگر مشکلی نبود می توانید انجام دهید.

همچنین بسیار مهم است که بدانید اگر آکنه رو صورت شما علت عفونت ناشی از باکتری داشته است آن گاه اثر می تواند آن را درمان کند.

عسل برای کمک به درمان چین و چروک:

عسل  یک روان کننده طبیعی است که می تواند لایه های بالایی پوست را مرطوب کند.  این رطوبت اضافی می تواند به بهبود چین و چروک کمک کند. عسل همچنین نقاط  خشک، تحریک شده و حساس را میتواند التیام دهد. از طرفی محتوای آنتی  اکسیدانی عسل به تأخیر پیری پوست کمک می کند.

برای داشتن یک ماسک ضد  پیری عسل طبق آنچه در این بخش غنی سلامت نمناک می خوانید شما می توانید یک  قاشق سوپخوری از عسل را با مقادیر مساوی از پاپایا، شیر چرب یا ماست مخلوط کنید. مخلوط حاصل را بر روی صورت خود مالیده و اجازه دهید به مدت 30  دقیقه روی صورت تان باقی بماند، همچنین شما می توانید در حین مالیدن ماست بر روی صورت خود آن را ماساژ دهید که باعث بهبود گردش خون و استحکام پوست میشود. پس ماسک را با آب گرم شسته وصورت خودرو با حوله خشک کنید.

همچنین  عسل پوست را نرم و هیدراته را ترک میکند و چین و چروک و فاصله های خطوط را  کم می کند. هر چند ماسک های عسل یک درمان کامل برای چین و چروک نیستند و  از طرفی تمامی ماسک های عسل نمی توانند این کار را انجام دهند. پس این  موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

عسل برای محو شدن زخم های آکنه:

از آنجا که عسل یک مرطوب کننده طبیعی است. شاید به درمان زخم های آکنه کمک کند. گرچه تحقیق محکمی در این زمینه اثبات نشده است.

کمک به درمان زخم های آکنه با عسل

عسل برای نرم کردن لبهای خشک:

استفاده  از عسل خالص بر روی لبها می تواند به این موضوع کمک کند. فقط مقداری از  عسل را روی لب هایتان قبل از خوابیدن در شب بمالید. عسل به داخل پوست جذب  شده و لب ها یتان را نرم می کند. همچنین عسل می تواند اقدامات خوبی را برای  لب های ترک خورده انجام دهد. اما قبل از این کارها با پزشک خود مشورت کرده  چراکه مالیدن عسل روی لب ها در شب ریسک بوتولیسم را به همراه دارد.

عسل برای از بین بردن زگیل:

عسل مانوکا می تواند بسیار خوب برای این موضوع عمل کند. صرفا شما باید لایه ضخیمی از عسل را روی زگیل گذاشته و آن را برای 24 ساعت نگه دارید.

عسل برای کمک به سفید کردن پوست:

ممکن است عسل به چندین روش به سفید کردن پوست شما کمک کند. عسل در کنار ماست می تواند به خوبی کارگر باشد. یک قاشق سوپ خوری ماست تازه به همراه نصف قاشق سوپ خوری عسل را با هم مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را به مدت 15 دقیقه بر  روی پوست خود قرار دهید سپس با آب گرم بشویید و هر روز این ماسک را تکرار  کنید.

عسل برای بهبود رشد مو:

هرچند شواهد کمی در این باره موجود است با امتحان کردن آن نیز زیانی وجود ندارد. می توانید عسل را با روغن زیتون مخلوط کرده تا از آن برای جلوگیری از ریزش مو و استحکام مو استفاده کنید. به سادگی مقداری از روغن زیتون را گرم کرده و 2 قاشق سوپخوری عسل به آن اضافه کنید می توانید یک سفیده تخم مرغ نیست به آن اضافه کنید. به خوبی آن را هم زده و به نرمی آن را موهای خیس  خود ترکیب کنید. اجازه دهید 15 دقیقه بماند و بعد از آن طبق معمول با شامپو  بشویید. همچنین این مخلوط می تواند موهای خشک را نیز بهبود دهد.

عسل برای از بین بردن شوره سر:

عسل  خام در این زمینه استفاده بهتری دارد. فقط مقداری از عسل خام را با آب با  نسبت نه به یک مخلوط کنید، این لوسیون را بر روی پوست سر خود ماساژ داده و اجازه دهید به مدت 3 ساعت بر روی سرتان بماند. این کار را هفته ای یک بار تکرار کنید.

از بین بردن شوره سر با استفاده از عسل

عسل برای پاکسازی پوست سر:

یک  قاشق سوپخوری عسل خام را با 3 قاشق سوپخوری آب تصفیه شده ترکیب کنید.  موهای تان را خیس کرده و چند قطره از این محلول را بر روی پوست سر خود  بچکانید. به خوبی شستشو دهید.

عسل برای نرم کردن دستان:

دستان  خشک و خشن مسئله ای بسیار مرسوم است که می تواند با عسل حل شود. عسل ویژگی  های روان کننده ای دارد که می تواند رطوبت را بیش از حد نیاز نگه داشته تا  دستان نرم شوند و همچنین با رادیکال های آزاد مقابله کرده تا از علائم  پیری پوست بر روی دستان شما جلوگیری کند. مقدار کمی از عسل را بر روی تمامی  نقاط دستتان بمالید و 10 الی 15 دقیقه منتظر بمانید. سپس دستانتان را شسته  و یک کرم مرطوب کننده بر روی دستانتان بمالید. این کار را روزانه تکرار کنید و از دستان نرم تان  لذت ببرید. جایگزین دیگر کردن مخلوط کردن میزان مساوی از عسل و گلیسیرین است. این مخلوط را بر روی دستان خود مالیده و صبر کنید تا خشک شود. با آب ولرم آن را شسته و هر روز تکرار کنید.

 اگزما:

مقدار کافی عسل را با مقدار مساوی از دارچین را مخلوط کرده و استفاده کنید تا از اگزما راحت شوید.

خواص عسل و فواید این شیرین پرخاصیت در طب سنتی

خواص عسل معجزه ای برای سلامتی بدن

مصرف عسل باعث از بین رفتن باکتری هایی مسبب ایجاد آکنه می شود.

مالیدن عسل بر روی زخم ، زخم های دیابتی را درمان می کند.

مصرف  عسل به صورت موضعی سبب، نرمی پوست ، از بین رفتن سلول های مرده پوست ،  کاهش خط های ایجاد شده روی صورت و برطرف شدن خشکی آرنج و پاشنه پا می شود.

اگر می خواهید موهایتان براق شود و از ایجاد موخوره جلوگیری نمایید حتما از نرم کننده حاوی عسل، استفاده کنید.

مصرف عسل سبب تسریع روند سوخت و ساز و کاهش وزن می شود.

برای از بین رفتن ویروس و عفونت های باکتریایی ، عسل را با سیر خام،مصرف کنید.

مصرف عسل تقویت کننده بینایی و تسکین دهنده گلودرد است و به عنوان شربت سینه نیز مصرف می گردد.

مصرف عسل سبب افزایش انرژی ، برطرف شدن خستگی مفرط و افزایش میزان هوشیاری ذهن می شود.

مصرف عسل سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و سبب رسیدن ماده مغذی، ویتامین و آنتی اکسیدان های لازم به بدن می شود.

مصرف عسل جریان خون سازی را بهبود بخشیده و اینگونه از بیماری قلبی و آسیب به رگ ها و به خصوص مویرگ ها جلوگیری می کند .

مصرف عسل سبب تنظیم عملکرد روده و درمان قولنج و سندروم بی قراری روده ها می شود .

مصرف عسل سبب تسکین سوختگی ، ضد عفونی شدن زخم ها ، کاهش التهاب و درد و تسریع روند درمان می شود.

مصرف عسل سبب کاهش میزان اضطراب شده و مانند مسکن عمل می کند.

اگر عسل مصرف نمایید آرامش و خواب شما بهبود یافته و میزان PH بدن را قلیایی می کند.

مصرف عسل از شکل گیری تومورهای سرطانی جلوگیری می کند.

مصرف عسل سبب کاهش سوء هاضمه و رفلکس اسیدی و درمان زخم های دستگاه گوارش می شود.

آنزیم های طبیعی موجود در عسل سبب بهبود روند هضم غذا می شود.

برای پاکسازی بدن یک لیوان آب ولرم با عسل و آب لیمو را به صورت ناشتا مصرف کنید.

عسل خاصیت ضد قارچی دارد و جویدن موم آن، علایم تب یونجه را برطرف می کند.

مصرف عسل سبب برطرف شدن تشنگی و علایم گرمازدگی شده و سبب متوقف شدن سکسکه می گردد.

عسل خاصیت ملین دارد و از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند.

برای تسکین آسم ، عسل را با فلفل سیاه و زنجبیل به صورت مخلوط مصرف کنید.

برای کنترل فشارخون آب سیر راهمراه با عسل مصرف کنید.

برای بهبود آرتریت، عفونت مثانه و نفخ معده مخلوط عسل، دارچین در آب جوش بنوشید.

مصرف عسل سبب کاهش کلسترول مضر می شود.

برای کند شدن روند پیری ، تقویت قدرت شنوایی و رفع بوی بد دهان عسل مصرف نمایید.

برای متوقف شدن دندان درد و کاهش ریزش مو از مخلوط عسل، دارچین و روغن زیتون داغ به صورت موضعی استفاده نمایید.

هرگز به نوزادان زیر یکسال خود عسل ندهید زیرا عسل حاوی هاگ های قارچ است و سیستم ایمنی بدن نوزادان نمی تواند با آن مقابله کند.